**(1/2 means half. The "/" means divided by.**
Paper 1
19. 1/12
20. 11
21. 30cm
22. 10m
23. 1:7
24. $45
25. 12 litres
26. $10
27. 216 packets
28. 165
29. 52
30. 31.5
Paper 2
1. 24
2. 2:3:1
3. 12
4. 1000-350=650
650/2=325
350+325=675
5. 12-4=8
1/2 x 4 x 8=16
6. 9:13
7. 36/4=9
22/4=5R2
18/4=4R2
9 x 5 x 4=180
8. Yellow=45
Green=45/3=15
45+15=60
5u--60
1u--60/5=12
11u--11x12=132
9. 1/2 x 9 x 9=36
36=6x6
6x4=24
10. 2/5 x 50 x 40 x 30 =24000
24000/250=96
11. 8u--32
1u--32/8=4
5u--4x5=20
12. 3u--396(Bala at first)
1u--396/3=132(Carl gave to Bala)
8u--132x8=1056(Ali at first)
7u--132x7=924(Carl at first)
13. a) 65x8=520
b) 520/5=104(clothes)
104+65=169 (clothes & shoes)
520-169=351
351/3=117(bag)
14. 21-16=5
120/5=24
21x24=504
15. Now:
8840/8=1105
1105x13=14365
Later:
8840/4=2210
2210x12=26520
Needed:
26520-14365=12155
16. a)one packet of bryani=$6
one packet of nasi lemak=$3
No. of B: No. of NL = 5:1
Total paid for b: Total paid for NL
= (5x$6): (1x$3)
= $30:$3
$30+$3=$33
$165/$33=5
b) 5 x 5=25
17. a) 1/2=3/6
1/3=2/6
Ratio of pens: pencils=3:2
Cost of all pens:cost of all pencils
=(3x$0.90) : (2x$0.50)
=$2.70: $1.00
$2.70+$1.00=$3.70
$25.90/$3.70=7
7x2=14 (pencils)
7x3=21(pens)
14+21=35 (5units)
35/5=7 (erasers)
7x$0.30=$2.10
b)14x$0.50=$7.00
21x$0.90=$18.90
$7.00+$18.90+$2.10=$28
18.a) 20u--420
1u--420/20=21
7u--21x7=147(males)
13u--21x13=273(females)
b)3part--147
1 part--147/3=49
8parts--49x8=392
Saturday, May 7, 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment